Учасникам саміту країн ЄС, що завершився у Брюсселі, вдалося затвердити спільний план виходу ЄС з фінансової кризи. Крім того, знайдено компроміс щодо Лісабонської угоди.
Перш за все глави держав і урядів країн Євросоюзу під керівництвом нинішнього голови Ради ЄС, президента Франції Ніколя Саркозі розглянули можливість порятунку Лісабонської угоди, яка мала б стати новим базовим документом ЄС. Компроміс передбачає, що ірландський уряд вдруге винесе цю угоду на всенародний референдум ще до початку осені наступного року. Натомість Ірландія збереже право мати свого постійного Єврокомісара у Брюсселі, хоча це суперечить самій Лісабонській угоді, яка передбачає скорочення кількості членів Єврокомісії до 2014 року.
Домовленості було досягнуто і щодо плану дій для виходу Європейського союзу з фінансової кризи. Як підтвердили сьогодні вранці британський прем’єр-міністр Ґордон Браун та канцлер Німеччини Ангела Меркель, запропонована Єврокомісією кон’юнктурна програма обсягом у 200 мільярдів євро в цілому знайшла підтримку учасників.
Набагато складнішим виявилося питання захисту клімату. Передусім вимога скорочення викидів СО2 викликала дискусії. Зрештою, згідно з попередньою версією угоди, країнам Східної Європи, зокрема Польщі, нададуть право надалі безкоштовно користуватися своїми вугільним електростанціям, а Німеччина отримає безкоштовні емісійні пакети для підприємств важкої та хімічної промисловості.
У будь-якому разі ці домовленості 17 грудня ще повинен затвердити Європарламент.
Представники Всесвітнього фонду дикої природи WWF вже розкритикували результати саміту ЄС і назвали сьогоднішній день «чорним» для європейського захисту клімату. Важливі кліматичні питання були знівельовані, адже у підсумку найбільші забруднювачі можуть і далі безкарно шкодити атмосфері, вважають у WWF.
А от президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозо задоволений результатом: «Сьогодні я можу сказати: Так, ми склали цей тест на довіру».