Головна » 2009»Березень»2 » Гармонізація українських національних стандартів із міжнародними і європейськими стає динамічнішою
Гармонізація українських національних стандартів із міжнародними і європейськими стає динамічнішою
2:07 PM
Процес гармонізації українських національних стандартів із міжнародними і європейськими стає дедалі динамічнішим. Про це заявила Голова Держспоживстандарту України Лариса Лосюк на розширеному засіданні Колегії Держспоживстандарту. За її словами, протягом 2008 року в Україні було прийнято 1052 національні стандарти, гармонізовані з міжнародними і європейськими.
«Минулого року ми встановили своєрідний рекорд: кількість прийнятих протягом року гармонізованих стандартів перевищила тисячу. 2007 року було гармонізовано 935 стандартів, 2006 – 628. А попередніми роками, за винятком 2005-го, ці показники були іще менші», – зауважила Лариса Лосюк.
Протягом минулого року Держспоживстандарт України забезпечував розроблення стандартів, гармонізованих з міжнародними та європейськими, перш за все:
- таких, що є доказовою базою дотримання вимог технічних регламентів, які базуються на директивах ЄС;
- щодо визначення якості, безпечності та довговічності продукції (нанесення покриттів, зберігання сільськогосподарської продукції тощо);
- щодо процедур оцінки відповідності, інформаційних технологій, енергозбереження;
- щодо методів контролю сільськогосподарської та харчової продукції, продукції металургійного комплексу, легкої промисловості, а також товарів широкого вжитку.
Крім того, відповідно до Програми перегляду чинних в Україні міждержавних стандартів (ГОСТ), розроблених до 1992 року, та приведення їх у відповідність до Угоди про технічні бар’єри у торгівлі СОТ, протягом 2008 року Держспоживстандарт перевірив 336 міждержавних стандартів (при запланованих 321); прийняв 343 міждержавні стандарти як національні, актуальність яких підтверджена експертами технічних комітетів; скасував 519 міждержавних стандартів, на заміну 466 з яких прийняті відповідні національні стандарти.
Минулого року розробка національних стандартів, гармонізованих з міжнародними та європейськими, була ускладнена відсутністю фінансування згаданої бюджетної програми протягом І півріччя 2008 року.
Протягом звітного періоду продовжувалась робота стосовно перевірки підприємствами Держспоживстандарту технічних умов (ТУ) на відповідність вимогам законодавчих, нормативно-правових та нормативних документів.
Невідповідність ТУ, в основному, спричинена тим, що підприємства-власники ТУ не переглядають їх на відповідність вимогам нових національних стандартів, які набрали чинності після реєстрації зазначених ТУ.